Kad vēlies sākt dzīvot veselīgāk un mainīt savus ieradumus, bieži vien var apjukt informācijas dažādībā. Meklējot informāciju par vienu un to pašu produktu var atrast pretrunīgu informāciju. Piemēram, viens eksperts var apgalvot, ka kafija ir kaitīga veselībai, un nav vēlams to dzert savukārt cits eksperts apgalvo, ka kafija ir pat vēlama ikdienas sastāvdaļa. Kā tad ir patiesībā?

Kuram ekspertam ticēt?

Protams, ka nav vajadzīgs iedziļināties nopietnos zinātniskos pētījumos tikai tāpēc, lai saprastu vai viena kafijas krūze no rītiem tev kaitēs, vai tieši otrādi – palīdzēs. Vienmēr ir lietderīgi palasīt dažādus viedokļus, lai saprastu, kā tad darīt labāk un kādu pieeju izvēlēties.

Eksperti parasti balstās uz kaut kādiem veiktajiem pētījumiem, taču tie var būt atšķirīgi – tāpēc arī secinājumi atšķiras. Tā pati kafija var būt kaitīga, ja cilvēkam jau ir kāda konkrēta veselības problēma vai arī ja tā tiek lietota pārmērīgi. Vienmēr jāsaprot arī šī te zinātnieka veiktā pētījuma konteksts, nevis tikai jāizlasa secinājumi un ieteikumi, nezinot, par ko vispār ir stāsts.

Tomēr ir vairāki pārbaudīti fakti, par kuriem viedokļi neatšķiras.

  • Izvairies no cukura

Ja sāksi pētīt produktu sastāvu, tad pamanīsi, ka cukurs ir ļoti daudzos produktos – ne tikai saldumos un našķos. Tāpēc vēl jo vairāk ir vēlams izvairīties no pārāk saldu produktu lietošanas. Visi saldumi, cepumi, deserti, saldie gāzētie dzērieni ir tie produkti, kuri satur visvairāk cukura, tāpēc vēlams tos patērēt pēc iespējas mazāk.

  • Ēd vairāk riekstu

Bieži vien cilvēki uzskata, ka rieksti ir kalorijām bagāti, tāpēc tos tik bieži nelieto uzturā. Arī cena, protams, dažiem riekstiem mēdz būt visai nedraudzīga. Taču pilnīgi visi rieksti satur daudz cilvēkam nepieciešamu un vērtīgu minerālvielu, tāpēc pavisam no riekstiem atteikties nevajadzētu. Rieksti ir veselīga alternatīvā uzkoda saldumiem un čipsiem.

  • Nebaidies no kafijas

Kafija nav kaitīga, ja ievēro mēru. Arī ja dzersi par daudz ūdens, tad nejutīsies labi, tāpēc atceries, ka mazos daudzumos var praktiski jebko. 

  • Ēd treknas zivis

Zivis ir lielisks omega-3 avots. Pat, ja tev ir diēta, trekna zivs drīkst atrasties tavā ēdienkartē, jo zivju tauki ir veselīgie tauki, kas cilvēkam ir nepieciešami – no tā tu svarā nepieņemsies.

  • Neaizmirsti par ūdeni

Daudzi noteikti zina par ieteicamajiem 2l ūdens dienā. Nav tāda konkrēta ūdens daudzuma, kas jāizdzer, jo katrs no mums ir atšķirīgs. Taču par ūdens dzeršanu noteikti nedrīkst aizmirst, jo ūdens ir būtiska veselīga uztura sastāvdaļa. Un atceries, ka nekāds cits dzēriens ūdeni nevar aizstāt.

  • D vitamīns

Ir tikai normāli, ka ziemeļos dzīvojošiem cilvēkiem trūkst D vitamīns. Ja šis vitamīns trūkst, tad cilvēkam var nebūt enerģijas vai arī būt slikta pašsajūta bez tāda īsta iemesla. Ja nejūties labi, tad pārbaudi savu D vitamīna līmeni un, ja nepieciešams, tad uzņem papildus vitamīnu D.

  • Neaizmirsti par augļiem un dārzeņiem

Kurš gan nezina šo vispār zināmo tekstu, ka jāēd augļi un dārzeņi, ja gribi būt veselīgs. Nekas jauns šajā jomā nav izdomāts – tā joprojām ir. Vislabāk, protams, būtu paša audzēti dārzeņi, taču var izlīdzēties arī ar tirgū vai lielveikalā nopērkamajiem.

  • Lieto daudz garšvielu

Mūsdienās ir pieejams plašs garšvielu klāsts. Tās ne tikai uzlabo ēdiena garšu, bet tās arī palīdz mūsu organismam dažādos veidos. Piemēram, ingvers ir lielisks antioksidants. Nebaidies izmēģināt pēc iespējas dažādākas garšvielas.

  • Seko līdzi tam, ko ēd

Ja tev ir veselības problēmas vai liekais svars, tad vislabākā metode ir veidot ēdienreižu dienasgrāmatu, kur pieraksti visu, ko apēd un izdzer. Tādā veidā varēs pamanīt, vai gadījumā slikta pašsajūta nerodas pēc kāda produkta apēšanas.

  •  Nepārcenties ar diētām

Ik pa laikam ir veselīgi ievērot kādu diētu, taču atceries – visu ar mēru. Nevajag ar diētām pārāk aizrauties un sākt kaut ko pavisam ekstrēmu. Ja vēlies mainīt ēdienkarti, tad dari to pakāpeniski, kā arī neaizmirsti par sabalansētu uzturu.

 

Comments are closed.